sobota, 8 lutego 2014

Chiński Smok 龍/竜 - symbolika, znaczenie, tatuaż


Chiński Smok posiada wiele znaczeń. W porównaniu z europejską mitologią smok jest zwierzęciem dobrodusznym. Reprezentuje Yang - męską zapładniającą siłę przyrody. Najstarszy wizerunek pochodzi z wykopalisk z neolitu. Jest jednym z najstarszych przedstawień symbolu w historii ludzkości. Smok jest kombinacją różnych zwierząt - ma głowę świni, tułów węża i grzywę konia. 


Cesarz Da Hao przyjął smoka jak swój symbol - dynastia Han. Od tego momentu zwano go Synem Smoka. Smok i feniks stały się reprezentantami Cesarza i Cesarzowej i tak jak cesarska para symbolizowały związek nieba i ziemi.

Smok to jedno z czterech zwierząt przypisywanych do stron świata zajmuje miejsce na wschodzie. Jest to strona, gdzie wschodzi Słońce, strona płodności, wiosennego deszczu. W tym przypadku nazywany jest "niebiesko-zielonym smokiem" a jego przeciwieństwo to biały tygrys, władca zachodu i śmierci. Chińczycy sytuowali smoka zimową porą pod ziemią. Jednak drugiego dnia drugiego chińskiego miesiąca wychodzi spod ziemi, wzbija się do nieba i wywołuje pierwszy grzmot i pierwszy deszcz. Wtedy można uprawiać pola w Chinach Północnych. 

Chiński smok był zawsze związany z przepowiadaniem pogody. Utożsamiano go z kłębiącymi się chmurami burzowymi i piorunami. Języki ognia wychodziły z jego szponów, a ogniste kłęby buchały z paszczy. Głos przypominał przetaczający się grzmot, zaś z łusek spadał życiodajny deszcz. Modlono się do jego wizerunku w okresie suszy. Trąba wodna była nazywana "żywym smokiem", tornado "zawieszonym smokiem", fale i trzęsienia ziemi były postrzegane jak gniew smoka zamieszkującego ocean. Wybitni artyści proszeni byli o namalowanie wizerunku smoka gdy okres suszy się przeciągał. Istniał zwyczaj wykonywania figurki smoka z drewna i papieru. Odnoszono ją następnie uroczyście podczas procesji.



Smok może przybierać rozmiary małe jak jedwabnik lub tak wielkie, że wypełnia przestrzeń między niebem i ziemią, może stać się niewidzialny. 

Tianlong
W kosmologii wyróżniano cztery kategorie smoków:
- Smoki nieba (tianlong) które symbolizują jego regenerującą siłę;
- Smoki duchów (shenlong) powodujące deszcz;
- Smoki ziemi (dilong) władcy źródeł rzek;
- Strażnicy skarbów (fucanglong).

Oprócz tego wyobrażenia o czterech smoczych królach (longwang), 
z których każdy ma pieczę nad czwartą częścią mórz okalających ziemię.

Fucanglong

Liczbą przypisywaną smokowi jest dziewięć. Symbolizuje ona spotęgowaną męską siłę. Szczególnie popularne było powiedzenie "Smok ma dziewięciu synów, każdy innego rodzaju". Jest to życzenie posiadania dzieci, składane młodej parze. Na cesarskiej szacie można znaleźć dziewięć smoków. W księdze I Ching podporządkowano smokowi niebiańską linię yang uformowaną przez liczbę dziewięć. 

Symbole towarzyszącym smokowi jest mistyczna płonąca perła lub perła "błyszcząca nocą", ukazana w postaci czerwonej lub białej kulki otoczonej płomieniami. W Chinach wierzono, że perły rodzą się w pysku smoka - władcy oceanów. Często spotyka się wizerunki dwóch smoków walczących o ognistą perłę lub przemierzających niebiańskie szlaki w pogoni za tym klejnotem. 





Zobacz także symbolikę i znacznie Chińskiego Lwa TUTAJ

1 komentarz:

  1. Sama mam tatuaż smoka na żebrach, uwielbiam go. Świadomość tego, że jest ze mną zawsze dodaje mi pewności siebie, mimo że niewiele osób wie o jego istnieniu.

    OdpowiedzUsuń