wtorek, 18 lutego 2014

Tatuaż z wyspy Tajwan / Taiwan Tattoo




























TATUAŻ ZEMSTY - Mariusz Trynkiewicz a Timotiti

Motyw tatuażu Mariusza Trynkiewicza, który zyskał zainteresowanie mediów, zbiegł się w czasie i przestrzeni z moją lekturą książki "Polinezja świat nieznany". Rozmiar kieszonkowy publikacji autorstwa prof. dra hab. Aleksandra Posern-Zielińskiego oraz tematyka czyni z niej idealnego kompana do peregrynacji środkami publicznego transportu. Jakież było moje zdziwienie gdy podczas jednego z kursów autobusem mój "jednorazowy przyjaciel" był pogrążony w lekturze artykułu o Trynkiewiczu, gdy ja tymczasem siedząc tuż obok niego czytałem o niejakim Timotiti pochodzącym z wyspy Vaitahu w Archipelagu Markizów. Postanowiłem zatem przedstawić dwa, jakże różne i odległe geograficznie przypadki związane z Tatuażem Zemsty. Post spod szyldu "food for thought".


W przypadku wytatuowanego świata przestępczego aktualna jest maksyma: pokaż mi tatuaż na swoim ciele, a ja ci powiem, jaka była twoja przeszłość i kim jesteś. Jeżeli chodzi o formę i rozmieszczenie to jest pewna prawidłowość, która mówi nam o wieku i zaawansowaniu w procederze. Każdy motyw ma swoje znaczenie. 

Tatuaż na prawym ramieniu Trynkiewicza przedstawia miecz odwrócony klingą do góry na którą nałożona jest korona z wpisaną literą S. Według opinii eksperta z zakresu symboliki tatuaży, "(...) nagi miecz oznacza zemstę, natomiast miecz w koronie oznacza zemstę dokonaną". Tatuaż ten należy do grupy wzorów wyrażających chęć zemsty. Innymi są wąż bądź róża opleciona wokół miecza. 


Przypadek niejakiego Timotitiego z Archipelagu Markizów jest zgoła inny od Trynkiewicza. Titmotiti służył na statku angielskim - jak pisze Posern-Zieliński. Wzbudzał on w europejskich portach sensację swym tatuażem na twarzy, który przypominał długą bliznę. Była ona rozkazem przodków rodu, by młody Timotiti nie zapomniał nigdy o pomście swego ojca Pahuhonu. Timotiti był jeszcze niemowlęciem gdy został napiętnowany tatuażem po tym jak jego ojciec został zamordowany. Równocześnie nadano mu nowe imię: Nao-Nugu-Heua, to znaczy: Zginął na Nuku-Hiva. Miało mu to również stale przypominać zmarłego ojca. Z książki "Polinezja świat nieznany".

niedziela, 16 lutego 2014

Tatuaż z Wyspy Wielkanocnej/ Rapa Nui Tattoo



Portrait of Juan Tepano, 1880s.

Carte-de-visite of Juan Tepano,
a Rapa Nui nobleman, 1870s.
A figure (manu usu) from Easter Island decorated with a tattoo pattern.
Tattooing motifs (from Stolpe, 214, figs 15-21) : a, neck, chest, and abdomen designs; b, neck design, stylized bird with head pointed down and bordered by pairs of curved lines ; c, upper part of thigh, parallel lines, some of them converging ; d, back, orange-colored bands alternating with rows of dots ; e, leg just below knee ; f, hip, bird's beak joined to two concentric rings.
Easter island lithograph showing
two tattooed Easter Islanders,1860.
Pierre Loti drawing
Uka a Hei a Arero, also known as Queen Eva, last queen of Rapa Nui.






sobota, 15 lutego 2014

Tygrys 虎 znaczenie, symbolika i tatuaż


Tygrys (虎 hu) uważany przez Chińczyków za króla górskich zwierząt. W dawnych czasach składano mu ofiary, gdyż pożerał on dzikie świnie pustoszące pola. Jest jednym ze zwierząt męskiego żywiołu yang. Biały tygrys (baihu) jest zwierzęcym symbolem zachodu i jesieni; co wzięło się prawdopodobnie stąd, że duża populacja tygrysów żyła w górach patrzących się na zachodnie Chiny; jesienią zwierzęta te schodziły z gór, by polować na równinach. Zachód związany jest z żeńskim żywiołem yin. 

Zhang Shanzi (張善孖, 1882-1940)
http://www.chinaonlinemuseum.com/
Tygrys jest symbolem odwagi, gdyż może przepędzać demony. Dlatego też na grobach znaleźć można jego gliniane figurki. Tygrysa dosiadają liczne bóstwa, ale i chłopiec, wzorcowy przykład oddania dla rodziców (xiao), jedzie na grzbiecie tygrysa, by odciągnąć go od swojego ojca. W Południowych Chinach wierzono, że członkowie jednej z żyjących tam mniejszości etnicznych posiedli zdolność przemieniania się w tygrysa.

Gao Qifeng (高奇峰, 1888-1933)
http://www.chinaonlinemuseum.com/
Tygrys, jest trzecim zwierzęciem chińskiego - zodiaku. Jego wizerunek jest na futrynie drzwi chroni przed demonami, a dzieciom zakłada się tygrysie czapki, które mają je chronić. Patronuje też ludzkiemu zdrowiu - kły tygrysie i pazury pełniły rolę amuletów, kości tłoczone na proszek uważane były za lekarstwo na różne schorzenia.  
Tiger Painted - artwork and tattoo by Wang
Hong Kong studio Tattoo Temple
https://www.facebook.com/tattoo.temple.hk
Tygrys był również towarzyszem i strażnikiem mnichów zen, którzy potęgą swych sił duchowych potrafili poskromić to groźnie stworzenie, obłaskawić i uczynić częstym tematem monochromatycznego malarstwa tuszem.

Tony Hu from Chronic Ink
http://www.chronicinktattoo.com/
Master Ma from Chronic Ink
http://www.chronicinktattoo.com/

Moko Maoryski Tatuaż / Maori Tattoo/ New Zealand