Katalog towarzyszący wystawie jest barwną ilustracją twórczości Kuniyoshiego, opowiedzianą na przykładzie kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Po wstępie przybliżającym postać samego artysty, nakreślony został szkic epoki zwanej w dziejach Japonii okresem Edo (1603-1868). Był to czas, gdy poczucie upływającego czasu i ulotności chwil przeżywanych w ziemskim wymiarze stało się niemal manifestem. Kolejne rozdziały prezentują materiał ilustracyjny do wizerunków wojowników i scen bitewnych (Musha-e), portretują piękne kobiety (Bijin-ga) i aktorów, również onnagata odtwarzających role kobiece (Yakusha-e). W ślad za wędrówkami Kuniyoshiego przedstawiamy przystanki na drodze Tokaido w kategorii pejzażu (Fukei-ga). Ilustrujemy temat druków okolicznościowych surimono oraz humor i dowcip, jakiego nie brakowało temu artyście. Stąd kolejny rozdział – o duchach, zjawach, demonach – jednym słowem: Kaidan.
Katalog jest bogato ilustrowany a opisy zamieszczone przy reprodukcjach przybliżają sylwetki bohaterów, wydarzenia historyczne i legendy. Dodatkową atrakcją wystawy a zarazem jej integralną częścią jest film animowany wykreowany na bazie drzeworytów Kuniyoshiego – również do nabycia wraz z katalogiem".
Serdecznie zapraszam na wystawę!
Beata Romanowicz
Żyjąc tylko przez chwilę oddajemy się radości podziwiania księżyca, śniegu, kwitnienia wiśni i liści klonu, śpiewając pieśni, pijąc wino i zatracając się w przemijaniu, przepływaniu, nie dbając o pospolitość, która zagląda nam w twarz; omijamy przeszkody tak jak tykwa unoszona z prądem rzeki – to właśnie nazywamy UKIYO.
Asai Ryoi (1612-91)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz