piątek, 21 stycznia 2011

Sesja maoryska

Sesja naukowa poświęcona kulturze maoryskiej i Nowej Zelandii odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej w najbliższy piątek, 21 stycznia od godziny 12:00 (sala 256, IIp.)

PROGRAM:
dr Penelope Ridings, Ambasador Nowej Zelandii w Polsce- „Multiculturalism and New Zealand Identity"
dr hab. Wojciech Bęben, prof Uniwersytetu Gdańskiego, antropolog- „Maoritanga, droga bycia Maorysem w XXI wieku"
dr Robert Dul, etnolog, muzeolog- „Mokomai i program repatriacji szczątków kostnych do Nowej Zelandii"
Tomasz Madej, Muzeum Azji i Pacyfiku- „Moko - maoryskie rzeźbienie ciała”
dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. Uniwersytetu Warmii i Mazur w Olsztynie, entomolog- "Gatunki obce w globalnej wiosce, czyli o przyrodniczych związkach Nowej Zelandii i Polski"
Spotkanie będzie moderował dr hab. Wojciech Bęben, prof. UG

Wystawa:
Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców składa się ze zdjęć znanego nowozelandzkiego fotografa polskiego pochodzenia, Krzysztofa Pfeiffera. Ukazuje rozwój kultury maoryskiej od czasów dawnych, poprzez teraźniejszość oraz próbę wytyczenia ścieżki na przyszłość.Koncepcja wystawy powstała w wyniku współpracy pomiędzy Szkołą Biznesu Otago oraz Te Tumu-Centrum Studiów Maoryskich w Auckland. Jej głównymi twórcami są profesor Paul Tapsell, dziekan Te Tumu, dr Merata Kawharu, Dyrektor Centrum Studiów Maoryskich w Auckland oraz fotograf, Krzysztof Pfeiffer. Uzupełnieniem wystawy jest dostępna dla zwiedzających publikacja autorstwa prof. P. Tapsella wydana w językach polskim, maoryskim i angielskim.Profesor Paul Tapsell podkreśla, że wystawa opowiada o maoryskiej tożsamości kulturowej a także o młodzieży maoryskiej i jej umiejętnościach przywódczych.

Jeden z twórców koncepcji wystawy, zauważa, że w odległych krajach obowiązuje nadal zniekształcone pojęcie o tej kulturze. Maorysi najczęściej kojarzeni są z dzikusami, którzy skaczą wokół ogniska z dzidami w spódniczkach z trawy, a Nowa Zelandia jako jedno wielkie bezludzie... Prawda jednak wygląda inaczej...

„......chcieliśmy ukazać wartość wkładu, jaki wnieśli dawni i obecni przywódcy do nowozelandzkiego społeczeństwa a także zmotywować młodzież by w przyszłości także chciała objąć stanowiska przywódcze. My Maorysi patrzymy w przeszłość, aby określić nasz kierunek na przyszłość” (dr Merata Kawharu)

Krzysztof Pfeiffer stworzył kolekcję 33 portretów maoryskich przywódców z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, które przeplótł pięknymi zdjęciami przyrody nowozelandzkiej. Od dwudziestu lat współpracuje z Maorysami fotografując ludzi, przedmioty i miejsca z nimi związane. Od kilku lat pracuje w Auckland War Memorial Museum.

Wystawa Te Ara do tej pory odwiedziła Olsztyn oraz Nową Hutę. Z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie „poleci” do Oxfordu, Nowego Jorku, San Francisco, do Szanghaju, na Hawaje i do Nowej Zelandii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz