PROGRAM:
dr Penelope Ridings, Ambasador Nowej Zelandii w Polsce- „Multiculturalism and New Zealand Identity"
dr hab. Wojciech Bęben, prof Uniwersytetu Gdańskiego, antropolog- „Maoritanga, droga bycia Maorysem w XXI wieku"
dr Robert Dul, etnolog, muzeolog- „Mokomai i program repatriacji szczątków kostnych do Nowej Zelandii"
Tomasz Madej, Muzeum Azji i Pacyfiku- „Moko - maoryskie rzeźbienie ciała”
dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. Uniwersytetu Warmii i Mazur w Olsztynie, entomolog- "Gatunki obce w globalnej wiosce, czyli o przyrodniczych związkach Nowej Zelandii i Polski"
Spotkanie będzie moderował dr hab. Wojciech Bęben, prof. UG
Wystawa:
Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców składa się ze zdjęć znanego nowozelandzkiego fotografa polskiego pochodzenia, Krzysztofa Pfeiffera. Ukazuje rozwój kultury maoryskiej od czasów dawnych, poprzez teraźniejszość oraz próbę wytyczenia ścieżki na przyszłość.
Jeden z twórców koncepcji wystawy, zauważa, że w odległych krajach obowiązuje nadal zniekształcone pojęcie o tej kulturze. Maorysi najczęściej kojarzeni są z dzikusami, którzy skaczą wokół ogniska z dzidami w spódniczkach z trawy, a Nowa Zelandia jako jedno wielkie bezludzie... Prawda jednak wygląda inaczej...
„......chcieliśmy ukazać wartość wkładu, jaki wnieśli dawni i obecni przywódcy do nowozelandzkiego społeczeństwa a także zmotywować młodzież by w przyszłości także chciała objąć stanowiska przywódcze. My Maorysi patrzymy w przeszłość, aby określić nasz kierunek na przyszłość” (dr Merata Kawharu)
Wystawa Te Ara do tej pory odwiedziła Olsztyn oraz Nową Hutę. Z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie „poleci” do Oxfordu, Nowego Jorku, San Francisco, do Szanghaju, na Hawaje i do Nowej Zelandii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz