poniedziałek, 26 grudnia 2011
niedziela, 11 grudnia 2011
Muzealne spotkania - kierunek Amsterdam
Najbliższe spotkanie w Muzeum Tatuażu w Amsterdamie odbędzie się w tę niedzielę. Gośćmi będą legendarna fotograf Patricia Steur oraz Lars Krutak. Patricia będzie podpisywała swoją najnowszą książkę "Thin Line Blue" (http://www.patriciasteur.com/). Lars opowie o magicznej naturze tatuażu "The history of tribal tattoo and its 'magical' nature" (http://www.larskrutak.com/).
Aktualizacja wątku zdjęcia z wydarzenia znajdziecie Tutaj
Aktualizacja wątku zdjęcia z wydarzenia znajdziecie Tutaj
środa, 7 grudnia 2011
Wytatuowane śpioszki
Coś dla Mikołajów, którzy wciąż wypatrują za oryginalnym prezentem dla swojego bąbla. Walkę ze stereotypem tatuażu powinniśmy zacząć od samego początku. I tu przychodzi nam z pomocą firma Six Bunnies. Przed Państwem dziecięce śpioszki "wytatuowane" w buddyjski klimaty z domieszką Borneo.
niedziela, 4 grudnia 2011
CROCTATAU
Croc pobierał nauki od Inia Taylora, ucznia Tufuga Ta Tatau Paulo Suluape. Wykonuje tatuaż wyłącznie techniką tradycyjną.
Croc Tatau from MykroFilm on Vimeo.
Kontakt do Croca:E
MAIL – croctatau@gmail.com
PHONE – +682 76384
FACEBOOK – www.facebook.com/croctatau
PHONE – +682 76384
FACEBOOK – www.facebook.com/croctatau
WEBSITE - http://croctatau.wordpress.com
Croc obecnie jest gościem Corazon Tattoo http://www.corazontattoo.ch/corazon.swf, będzie tam tatuował do ósmego grudnia. Na okres od jedenastego do osiemnastego grudnia przenosi się do Amsterdamu do Classic Ink Mods. http://classicinkandmods.com/croc-tatau-hand-tapping-tattoo/
C
niedziela, 27 listopada 2011
Patterns of the Past
Na horyzoncie pojawiła się nowa książka "Patterns of the Past: Tattoo Revival in the Cook Islands" autorstwa Therese Mangos & John Utanga, okraszona zdjęciami Kirsty Griffin. Kopia jeszcze nie dotarła do mnie więc posiłkuje się materiałem wydawcy, plus zamieszczam kilka ciekawych linków, gdzie znajdziecie więcej informacji.
Materiały pochodzą z oficjalnej strony: http://punaruaproductions.co.nz
Na fejsie szukajcie TUTAJ
poniedziałek, 14 listopada 2011
Katalog Twórczości Kuniyoshiego
Katalog towarzyszący wystawie jest barwną ilustracją twórczości Kuniyoshiego, opowiedzianą na przykładzie kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Po wstępie przybliżającym postać samego artysty, nakreślony został szkic epoki zwanej w dziejach Japonii okresem Edo (1603-1868). Był to czas, gdy poczucie upływającego czasu i ulotności chwil przeżywanych w ziemskim wymiarze stało się niemal manifestem. Kolejne rozdziały prezentują materiał ilustracyjny do wizerunków wojowników i scen bitewnych (Musha-e), portretują piękne kobiety (Bijin-ga) i aktorów, również onnagata odtwarzających role kobiece (Yakusha-e). W ślad za wędrówkami Kuniyoshiego przedstawiamy przystanki na drodze Tokaido w kategorii pejzażu (Fukei-ga). Ilustrujemy temat druków okolicznościowych surimono oraz humor i dowcip, jakiego nie brakowało temu artyście. Stąd kolejny rozdział – o duchach, zjawach, demonach – jednym słowem: Kaidan.
Katalog jest bogato ilustrowany a opisy zamieszczone przy reprodukcjach przybliżają sylwetki bohaterów, wydarzenia historyczne i legendy. Dodatkową atrakcją wystawy a zarazem jej integralną częścią jest film animowany wykreowany na bazie drzeworytów Kuniyoshiego – również do nabycia wraz z katalogiem".
Serdecznie zapraszam na wystawę!
Beata Romanowicz
Żyjąc tylko przez chwilę oddajemy się radości podziwiania księżyca, śniegu, kwitnienia wiśni i liści klonu, śpiewając pieśni, pijąc wino i zatracając się w przemijaniu, przepływaniu, nie dbając o pospolitość, która zagląda nam w twarz; omijamy przeszkody tak jak tykwa unoszona z prądem rzeki – to właśnie nazywamy UKIYO.
Asai Ryoi (1612-91)
piątek, 4 listopada 2011
MOKO MAORYSKI TATUAŻ
Nowa wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku:
MOKO MAORYSKI TATUAŻ
Twórczość Francisa Pottera
10 – 30 listopada 2011 r.
Moko – tatuaż maoryski jest jedną z najbardziej spektakularnych form trwałego zdobienia ludzkiego ciała. Spiralne linie pokrywające twarze mieszkańców Nowej Zelandii wzbudzały grozę, ale i fascynację wśród pierwszych podróżników europejskich docierających do Aotearoa – krainy długiej białej chmury. To właśnie wytatuowana twarz była najważniejsza dla Maorysów. Misterne motywy były źródłem identyfikacji plemiennej, indywidualnej historii, prestiżu, głowa zaś stanowiła sacrum, skupiała mana – siłę duchową.
Współcześnie tatuaż wyszedł poza ramy cielesności, stał się źródłem inspiracji dla artystów pracujących w różnych mediach. Francis Potter, nowozelandzki artysta, którego prace można zobaczyć na naszej wystawie, zainteresowany jest przede wszystkim „rolą, jaką Moko odgrywa w naszym [nowozelandzkim] społeczeństwie jako kulturowy znacznik oraz tym, kto ma prawo własności do tego artefaktu naszej kultury. Wierzę, że nasze społeczeństwo słynie ze zrozumienia, tolerancji, dzielenia się wartościami, które się nakładają i przenikają wzajemnie. Mając na uwadze taki ideał, nowoczesne społeczeństwo Nowej Zelandii może być miejscem, gdzie wszyscy, łącznie z Pakeha[termin maoryski oznaczający mieszkańców o europejskich korzeniach, ludność napływową], mają prawo nosić Moko jako kulturowy i osobisty wyznacznik”.
Francis Potter (Nowozelandczyk – Pakeha) ukończył Szkołę Sztuk Pięknych Elam uzyskując w 1999 dyplom z portretu. Na wystawie w Galerii Azjatyckiej prezentuje prace operujące zarówno tradycyjnymi jak i nowoczesnymi technikami, począwszy od dzieł wykonanych na płótnie akrylem, olejem, tuszem, a skończywszy na wydruku cyfrowym. Wystawa Francisa odnosi się do nowozelandzkich motywów związanych z tatuażem, ale również do nowozelandzkich ikon popkultury. Kontakt: potterboy4@gmail.com
Wystawa objęta Honorowym Patronatem Ambasady Nowej Zelandii w Polsce
Organizator: Tomasz Madej, MAiP
GALERIA AZJATYCKA MUZEUM AZJI I PACYFIKU
ul. Freta 5 (Nowe Miasto), Warszawa
pon., pt., sob., niedz.12-18
wt., sr., czw., 10 -18
tel. (22) 635 28 11
Cena biletów na wystawę:
normalne – 5 zł,
ulgowe – 3 zł
w czwartki – wstęp wolny
strona muzeum: muzeumazji.pl
fanpage muzeum: facebook.com/muzeumazji
muzealny blog: muzeumazji.blogspot.com
niedziela, 30 października 2011
Ele Opeloge i samoański 'malu'
Ele Opeloge reprezentuje Samoa w podnoszeniu ciężarów, kategorii powyżej 75 kilogramów. Jej uda zdobi tradycyjny samoański tatuaż 'malu' . O ile przeciętnie wykonanie tatuażu tradycyjną techniką trwa do sześciu tygodni (ból, utrata krwi), w przypadku Ele zajęło to raptem jeden dzień!!
Poniżej trzy inne tatuaże 'malu'
Zdjęcie wykonane przez Grega Semu w 1994 |
Ele Opeloge
Nigel de Jong
Nigel de Jong - holenderski piłkarz występujący na pozycji defensywnego pomocnika w klubie Manchester City w Premier League.
Utagawa Kuniyoshi. W świecie legend i fantazji - wystawa
Utagawa Kuniyoshi. W świecie legend i fantazji - wystawa 21 października 2011 - 15 stycznia 2012 |
Wystawie towarzyszy katalog twórczości Kuniyoshiego (opis Tutaj)
W 150. rocznicę śmierci Utagawy Kuniyoshiego (1797–1861), japońskiego artysty nurtu ukiyo-e, Muzeum Narodowe w Krakowie organizuje wystawę jego prac. Jej celem jest przedstawienie twórczości jednego z najznakomitszych artystów drzeworytu na podstawie kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Obecnie zbiór pochodzący z daru Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego zawiera ponad 260 drzeworytów oraz wydawnictwa albumowe. W Kamienicy Szołayskich pokazanych zostanie około 100 prac.
Kuniyoshi należy do ostatnich wielkich twórców tzw. złotego, klasycznego okresu drzeworytu ukiyo-e. W Polsce rzadko są organizowane wystawy poświęcone jednemu artyście japońskiemu, zwłaszcza twórcy tej klasy. Ukiyo-e to nazwa nurtu w sztuce okresu Edo (1603–1868), kiedy Japonia, zjednoczona po długoletnich bratobójczych wojnach, uzyskała pokój na ponad 260 lat pod rządami rodu Tokugawa. Był to jednocześnie okres izolacji kraju, co wyraźnie wpłynęło na sztukę tego czasu. „Ukiyo-e” to dosłownie „obrazy z przemijającego świata”, otaczającą rzeczywistość postrzegano bowiem jako czas ulotny, przepływający „jak tykwa unoszona prądem rzeki”.
Wyobraźnią i pomysłowością Kuniyoshi zadziwiał nie tylko sobie współczesnych. Artysta zaskakuje także dziś. Punktem wyjścia dla jego sztuki są tematy zaczerpnięte z historii Japonii, legend i podań, zjawy, duchy i demony umiejscawiane w realnym świecie. Bliskie mu były również zwierzęta, zwłaszcza koty, którym w swych pracach nadawał cechy ludzkie. Przy całym bogactwie pomysłów Kuniyoshi ukazuje widzom także spokojne, nastrojowe i pełne uroku pejzaże, zapraszając do podróży przez Japonię o różnych porach roku. Wystawa w Muzeum Narodowym to dla widza również okazja niecodziennego spotkania z japońskim artystą, który z zainteresowaniem podglądał europejski warsztat malarski: zmagał się z perspektywą centralną, posługiwał się światłocieniem.
Ekspozycję wzbogaca pięknie wydany katalog oraz bogaty program edukacyjny: warsztaty wprowadzające w świat drzeworytu japońskiego, wykłady i spotkania przybliżające sylwetki Utagawy Kuniyoshiego oraz kolekcjonera – Feliksa Jasieńskiego.
Prezentacji dzieł japońskiego artysty towarzyszy film animowany.
Program wydarzeń towarzyszących TUTAJ
Bilety: normalny - 8zł, ulgowy - 4zł, rodzinny - 16zł, grupowy normalny - 5zł, grupowy ulgowy - 3zł
Źródło: http://www.muzeum.krakow.pl
Utagawa Kuniyoshi In the world of legend and imagination
21 October 2011 - 15 January 2012
National Museum in Cracow – Szołayski House, ul. Szczepańska 11The honorary patron of the exhibition is the Embassy of Japan in Poland.
On the 150th anniversary of the death of Utagawa Kuniyoshi (1797-1861), Japanese ukiyo-e artist, the National Museum in Cracow is organizing an exhibition of his works. The aim of the show is to present the creations of one of the world’s most remarkable woodblock artists, based on the National Museum in Cracow’s collection.
At present, the collection based on the donation of Feliks “Manggha” Jasieński contains over 260 woodblock prints and album publications. Over 100 works will be displayed at the Szołayski House. Kuniyoshi was one of the last great artists of the so-called “golden age”, or the classical period of ukiyo-e woodblock printing. Exhibits dedicated to a single Japanese artist are rare in Poland, and in particular to a creator of this calibre.
Ukiyo-e is the name of the trend in art of the Edo period (1603-1868), when Japan, united after many years of fratricidal wars, achieved peace for over 260 years under the reign of the Tokugawa clan. This was simultaneously a period of isolation for the country, which had a distinctive influence on the art of those times. “Ukiyo-e” literally means “pictures of the floating world”, in which the world around us is perceived as fleeting moments, flowing by “like a gourd carried along with the river current”.With his imagination and inventiveness, Kuniyoshi inspired wonder among not only his contemporaries. He continues to surprise viewers today.
Themes drawn from the history of Japan, legends and tales, and phantoms, spirits and demons placed in the material world are the point of departure for his works. Among his other favourite subjects were animals, particularly cats, to which he attributed human qualities in his works. Among Kuniyoshi’s wealth of ideas are also lovely, peaceful, atmospheric landscapes, welcoming viewers to travel through Japan in its various seasons.
The exhibit at the National Museum also represents an opportunity for a special encounter with a Japanese artist who observed European painting with interest, taking up the challenge of central perspective and making use of the chiaroscuro.
The exhibition is complemented by a striking catalogue and a rich educational programme with introductory workshops on the world of Japanese woodblock prints and lectures and meetings on the figure of Utagawa Kuniyoshi and collector Feliks Jasieński.
The presentation of the artist’s works is accompanied by an animated film.
sobota, 29 października 2011
Otzi w National Geographic
W listopadowym numerze National Geographic znajdziecie ciekawy artykuł zatytułowany "ROZMROŻONY". Chodzi oczywiście o wytatuowanego Ötziego. Choć zmarł ponad 5 tys. lat temu, wciąż trzyma się nieźle. A lekarze nie dają mu spokoju, próbując za pomocą najnowocześniejszych metod wydrzeć tajemnice jego i czasów, w których żył. W sumie cały tekst w wersji angielskiej znajdziecie tutaj: http://ngm.nationalgeographic.com/2011/11/iceman-autopsy/hall-text
piątek, 28 października 2011
Amsterdam Tattoo Museum
Przestrzeń muzealna wzbogaca się o istną perełkę. W niedalekim Amsterdamie trwają własnie pracę nad miejscem w którym każdy pokolorowany obywatel tego świata będzie czuł się jak w domu. Mowa o AMSTERDAM TATTOO MUSEUM. Zanim jednak moja noga postanie na tej "świętej" ziemi mogę jedynie nadstawić uch na wieści dochodzące do mnie z każdej strony.
Obok - najważniejszych - obiektów będąch sercem muzeum, zostały przygotowane specjalne miejsca dla artystów z całego świata, bar, sklep, biblioteka. Pierwszą relację z przygotowań, ale i szczypta informacji o koncepcji muzeum znajdziecie TUTAJ
Twitter: http://twitter.com/#!/amstat2museum
Otwarcie muzeum nastąpi piątego listopada. Swoją obecność już potwierdzili Chuey Quintanar, Tony Salgado, Antonio Mejia, Eric Gonzalez, Lucky Bastard oraz:
Petelo Sulu'ape & family (Samoa/Nowa Zelandia),
Poniżej linki. Szczególnie polecam galerię na flickerze.
Strona muzeum: http://www.amsterdamtattoomuseum.com/
Fanpage na fejsie: http://www.facebook.com/amstattoomuseum
Twitter: http://twitter.com/#!/amstat2museum
Ah i na na koniec zaproszenie od samego Henka Schiffmachera
niedziela, 23 października 2011
MĀORI - their treasures have a soul
Nowa wystawa w Musée du quai Branly w Paryżu.
The musée du quai Branly presentsMāori: Their treasures have a soul, featuring Māori culture through 250 pieces from the collections of the Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa. This exhibition, never shown before outside New Zealand, is a testimony to a strong and living culture. It affirms a people’s will to master their own future by emphasising tino rangatiratanga: Māori selfdetermination and control over things Māori.
The exhibition presents a great range of artwork, including sculpture, adornment, daily and sacred objects, architectural elements, photographs, audiovisual documents, and so on. It highlights the links between taonga (ancestral Māori treasures) and contemporary art, shedding light on important issues and debates for Māori today.
The exhibition presents Māori culture as seen by Māori, free from Western views and biases. The heart of the exhibition features art that addresses the political, spiritual, and aesthetic developments that have shaped Māori culture.
'MĀORI - their treasures have a soul'
FROM TUESDAY 4 OCTOBER 2011 TO SUNDAY 22 JANUARY 2012
EXHIBITION CREATED AND PRESENTED BY
THE MUSEUM OF NEW ZEALAND TE PAPA TONGAREWA
The musée du quai Branly presentsMāori: Their treasures have a soul, featuring Māori culture through 250 pieces from the collections of the Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa. This exhibition, never shown before outside New Zealand, is a testimony to a strong and living culture. It affirms a people’s will to master their own future by emphasising tino rangatiratanga: Māori selfdetermination and control over things Māori.
The exhibition presents a great range of artwork, including sculpture, adornment, daily and sacred objects, architectural elements, photographs, audiovisual documents, and so on. It highlights the links between taonga (ancestral Māori treasures) and contemporary art, shedding light on important issues and debates for Māori today.
The exhibition presents Māori culture as seen by Māori, free from Western views and biases. The heart of the exhibition features art that addresses the political, spiritual, and aesthetic developments that have shaped Māori culture.
Website: http://www.quaibranly.fr
sobota, 22 października 2011
Tatuaż Jacoba Blacka
Nie można uciekać od trudnych tematów na blogu. Dostaje wiele zapytań odnośnie tatuażu należącego do "zmiennokształtnych" w Sadze Zmierzch. Czytelniczkom bloga chodzi przede wszystkim o Jacoba Blacka. Te zdjęcie otrzymuje najczęściej.
Tatuaż Jacoba przypomina mi istotę Wasko (mityczna rasa wilków) z plemienia Haida (ilustracje poniżej) - plemię z Ameryki Północnej, zamieszkujące wybrzeże polnocno-zachodnie na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady. Odnośnie symbolik odsyłam do źródła TUTAJ Mam nadzieję, że pomogłem.
Jacob Black jest Indianinem z plemienia Quileute, a także wilkołakiem.
Tatuaż Jacoba przypomina mi istotę Wasko (mityczna rasa wilków) z plemienia Haida (ilustracje poniżej) - plemię z Ameryki Północnej, zamieszkujące wybrzeże polnocno-zachodnie na pograniczu Stanów Zjednoczonych i Kanady. Odnośnie symbolik odsyłam do źródła TUTAJ Mam nadzieję, że pomogłem.
"Oldschoolowa" ilustracja Wasko |
Współczesne interpretacja |
Subskrybuj:
Posty (Atom)