piątek, 20 listopada 2015

Ośmiornica (Octopus) symbolika, znaczenie, tatuaż

Ośmiornica – (Octopus <gr., łac. – ośmionożny>) przedstawiciel rzędu głowonogów (mięczak). Wraz z kałamarnicami są najinteligentniejszymi istotami spośród bezkręgowców – posiadają zdumiewającą wyobraźnię przestrzenną, zdolność uczenia się przez obserwację, działań planowanych oraz zabawy. 
Jej widok wywołuje w człowieku paradoksalne uczucie bliskości złączonej z przerażeniem ze względu na niby-ludzką głowę osadzoną na ośmiu wężokształtnych (dzięki przyssawkom niezwykle chwytnych) ramionach, a co za tym idzie – jednocześnie pociąga nas i zaciekawia, oraz brzydzi i odpycha. 

Jej wyobrażenia znajdujemy zarówno w ornamentalnej sztuce Celtów, jak i Kreteńczyków, ludów Polinezji i Indii; ze względu na swe zwijające się macki, pozostaje w symbolicznym związku z › pająkiem i › spiralą; jako mieszkanka mórz, która przed wrogami kryje się w chmurze ciemnego płynu, być może symbolizuje siły podziemne. 

Osiem ramion ośmiornicy symbolizuje dla Hindusów osiem elementów praktykowania jogi, czyli ashta-anga-yogi, które składają się na drogę zalecaną w Joga-sutrze przez Patańdżalego – osiem ramion, które splata się w jedność. 

Ośmiornica o ciele wiotkim i plastycznym to również symbol naszej przyrodzonej zdolności adaptacyjnej, potencjału zmian. Była – zapewne przez podobieństwo do promieniejącej tarczy – w niektórych dawnych kultach ważnym symbolem solarnym. Zastanawia obecność wielu postaci w mitologii gr. będących głowami o wężowych włosach (co mogło być antropomorfizacją <i racjonalizacją> postaci ośmiornicy) – np. Gorgona › Meduza – i ich magicznych mocach (› gorgoneion); mityczna Hydra wydaje się również niepokojąco do ośmiornicy podobna (atrybut wężowości pozostaje zachowany – mnogie ramiona-szyje wyposażone są co prawda w paszcze, jednak można wyłożyć to jako wyraz chwytności; imię wskazujące na wodne pochodzenie). 

Kanaloa, bóg-stwórca w mitologii hawajskiej, a jednocześnie bóg świata podziemnego i magii, ma postać ośmiornicy. Również wyobrażenia wielorękich bogów (np. Indii – strażnicy dharmy – dzierżący rozmaite groźne narzędzia ale i naczynie z wodą życia), czy olbrzymów (gr. Hekatonchejrowie) mogły powstać pod wpływem jej postaci. Interesująca jest zbieżność wielu elementów kształtu ośmiornicy z kojarzonym z mocami diabelskimi kozłem – skręcone ramiona przypominające rogi oraz niezwykle sugestywne podobieństwo budzących grozę oczu o identycznych, poziomych szczelinach źrenic. Główny pra-bóg otchłani i Ziemi w mitologii H.P. Lovecrafta, Cthulhu, ma postać ośmiornicy o pewnych ludzkich cechach.* › osiem, › potwór.








piątek, 13 listopada 2015

Jan Stanisław Kubary - najwybitniejszy badacz Mikronezji


Dzisiejszy dzień 13 listopada jest dla mnie specjalny. Tego dnia w 1846 w Warszawie urodził się Jan Stanisław Kubary - etnograf i przyrodnik, jeden z najwybitniejszych badaczy Mikronezji. Spędził na nich prawie 30 lat i tam już pozostał. Po śmierci Kubarego, Ludwik Krzywicki napisał tak: „Wątpię, czy u nas pojęto dostatecznie całą wartość poszukiwań Kubarego. Studia naszego ziomka są przyczynkiem do nauki, która pozostanie na zawsze”. Mamy nadzieję, że wraz z jego dorobkiem przetrwa też pamięć o jego osobie. Niech będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń". Poniżej przedstawiam unikalne ilustracje wykonanego przez Kubarego wykonane podczas badań na Mikronezji.

Mogmog Island of Ulithi Atoll, Yap Full Body Tattoo Front View 1873
Kubary, Jan (1875) Weitere Nachrichten von der Insel Ponape





wtorek, 3 listopada 2015

Tatuaż z Mentawai

Już dziś archiwalny materiał będący efektem wizyty w muzeum ekipy programu "Polonia w Komie".
Odcinek poświęcony mojej podróży na Mentawai do wioski Butui na wyspie Siberut, której celem była dokumentacja tradycji tatuowania sięgającej 16 wieku.