niedziela, 27 października 2013

I Kongres Antropologiczny

I Kongresie Antropologiczny już za nami. Najważniejsza impreza antropologiczna tego roku odbyła się w Warszawie w dniach 23, 24, 25 października. To był prawdziwy powiem świeżego powietrza przede wszystkim dla mnie... muzealnika. Cieszę się, że mogłem dołożyć od siebie "wytatuowaną" cegiełkę i wziąć udział w panelu poświęconym Antropologii Ciała. Temat mojego wystąpienia: „Napiszę do ciebie z dalekiej podroży, napiszę do ciebie na pewno" - tatuowanie własnego ciała motywami rodem z kultur etnicznych jako forma znaków istnienia obiektywizująca stan emocjonalnej egzaltacji. 


To był dla mnie inspirujący czas. Ciesze się, ze mogłem zobaczyć znajomych z Żurawiej i wrócić wspomnieniami do czasów kiedy swoimi opowieściami rozpalali mój umysł.

Więcej informacji na stronie kongresu: http://kongresantropologiczny.pl/

Polecam audycje w Dwójce poświęcona kongresowi:

"Antropologia, czyli egzotyka codzienności"
http://www.polskieradio.pl/8/2222/Artykul/963342,Antropologia-czyli-egzotyka-codziennosci

"- Z pomysłem zorganizowania kongresu nosiliśmy się już od dawna - mówiła prof. Katarzyna Kaniowska. - Nasze środowisko rozrasta się. W ciągu ostatnich lat przybyło w Polsce antropologów, co wiąże się z dużą popularnością, jaką cieszyły się studia antropologiczne. W ślad za liczebnym powiększeniem środowiska idzie jego zróżnicowanie. Reprezentujemy różne sposoby myślenia o naszej dyscyplinie. Niedawno powołany Polski Instytut Antropologii, działający na rzecz integracji środowiska, uznał więc, że już najwyższy czas zorganizować taki kongres. Już pierwszy dzień pokazał, że mieliśmy potrzebę spotkania się i rozmawiania na rozmaite tematy - powiedziała".

"W "Rozmowach po zmroku" gościliśmy prof. Annę Malewską (UW), prof. Katarzynę Kaniowską (UŁ),prof. Marcina Brockiego (UJ) oraz prof. Aleksandra Poserna-Zielińskiego (UAM). Zaproszeni naukowcy są pracownikami jednostek uniwersyteckich, których wspólna nazwa to "Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej". 

więcej na linku: