niedziela, 29 stycznia 2012

Holly Brewer


Holly Brewer z kapeli Humanwine i jej tatuaż wzorowany na tatuażu maoryskim



środa, 25 stycznia 2012

TITI - TATUAŻ Z MENTAWAI

Zapraszam na moje spotkanie, TITI - TATUAŻ Z MENTAWAI,  o tegorocznej wyprawie do plemion Mentawai. Spotkanie ilustrowane materiałem fotograficznym, video oraz obiektami, w tym kompletnym zestawem do tatuowania wykonanym przez szamana.


Czwartek, 26.01, godz,.18.00, Wstęp Wolny
Miejsce: Galeria Azjatycka Muzeum Azji i Pacyfiku, Freta ...5 (Nowe Miasto) Warszawa

„Mentawai to archipelag wysp leżących w odległości niespełna stu trzydziestu kilometrów od portu w Padang na Sumatrze. Administracyjnie należy on do prowincji Sumatra Zachodnia (Indonezja). Dla przemysłu turystycznego to przede wszystkim źródło najwspanialszych „spotów” surfingowych. Dla mnie natomiast to miejsce, gdzie czas się zatrzymał – jedno z ostatnich miejsc na ziemi , gdzie tradycja tatuowania jest wciąż praktykowana od 16 wieku.

Opowiem o swoim pobycie w wiosce Butui na wyspie Siberut. Spędziłem tam kilka dni, korzystając z gościny szamana Amana LaoLao i jego rodziny. Będzie więc o symbolice i znaczeniu tatuażu dla mieszkańców oraz o projekcie Mentawai Tattoo Revival. Prześledzimy proces powstawania tatuażu, zastanowimy się, czemu Aman Telepon woli maszynkę elektryczną, zobaczymy, jak powstają narzędzia do tatuowania, jakich roślin używa się , gdy nie ma Bepantenu oraz jak wygląda ceremonia z okazji zakończenia tatuowania i tradycyjne tańce. Oczywiście nie może zabraknąć też Amana ze studia Durga Tattoo w Jakarcie – wspaniałego kompana podróży i wspaniałego artysty, o którego kunszcie było mi dane przekonać się na własnej skórze…” Tomasz Madej

wtorek, 24 stycznia 2012

Francja oddaje maoryskie głowy

Wytatuowana maoryska głowa od samego początku kontaktu Europejczyków z Maorysami stanowiła egzotyczną pamiątkę. Pierwsza głowa dotarła do Europy na pokładzie statku Jamesa Cooka w 1772 roku. Szacuje się, że liczba głów maoryskich znajdujących się w muzeach i prywatnych kolekcjach sięga
500 "okazów".  
Brytyjski żołnierz H. G. Robley - autor jednej z najobszerniejszych opracowań
powięconych tatuażowi maoryskiem - na tle swojej kolekcji głów Maorysów (Fot. Wikipedia)

Francja przekazała delegacji Nowej Zelandii 20 pokrytych tatuażami spreparowanych głów maoryskich z francuskich muzeów. Ceremonia przekazania szczątków rdzennych mieszkańców wysp odbyła się w muzeum Quai Branly w Paryżu. Przewodniczył jej francuski minister kultury Frederic Mitterrand.



- 20 głów zidentyfikowanych we Francji przekazanych zostanie muzeum Te Papa na Nowej Zelandii; nie są one już przedmiotami kolekcjonerskimi, lecz zostaną złożone w uświęconym miejscu - powiedział Mitterand.

Z Quai Branly głowy przywiezione zostaną do muzeum Te Papa ("nasze miejsce" w języku Maorysów) w Wellington w czwartek. Z tej okazji odbędzie się uroczystość z udziałem maoryskiego króla Tuheitia Paki.


Muzeum Quai Branly to muzeum sztuki i cywilizacji Afryki, Oceanii i Ameryk. Jego nazwa pochodzi od nadsekwańskiego bulwaru, przy którym je zbudowano.

Francuski parlament w maju 2010 roku uchwalił restytucję maoryskich głów, a w maju zeszłego roku głowę maoryskiego wojownika przekazało Nowej Zelandii muzeum w Rouen. Głowy przekazane stanowią według nowozelandzkiej ambasady największą partię mokomokai powracających do kraju.


Nowa Zelandia od 2003 roku prowadzi ambitny program odzyskiwania maoryskich głów i innych maoryskich szczątków ludzkich ze światowych muzeów, aby po stosownej żałobie pochować je zgodnie z tradycją. Wiele placówek w Szwajcarii, Anglii, Danii zgodziło się je oddać





środa, 18 stycznia 2012

SHAMANIC SKIN by Lars Krutak


Shamanic Tattoo

Sacred Gallery
In collaboration with the writer & photographer Lars Krutak

February 4 — February 29, 2012
Opening Reception: Saturday, February 4, 7-10 p.m.

Location: Sacred Gallery & Tattoo
424 Broadway, 2nd Floor, New York, NY 10013, ph. 212.226.4286
More information: http://www.sacredgallerynyc.com/gallery





In 1777, the word "tattoo" was defined as "an indelible mark or figure fixed upon the body by insertion of pigment under the skin or by the production of scars." For thousands of years before that date, however, indigenous peoples practiced various forms of tattooing and scarification not only to beautify themselves or mark significant life achievements, but also to please or seek protection from particular spirits which inhabited their world.

For the past fifteen years, anthropologist Dr. Lars Krutak has travelled the globe to document the religious beliefs behind permanent forms of tribal body modification. His photographic exhibition focuses upon the deeply spiritual realm of tattoo through an examination of these fascinating rituals.Dr. Krutak is an anthropologist at the National Museum of Natural History, Smithsonian Institution, Washington, D.C. He hosted the Discovery Channel series "Tattoo Hunter" and his books, "The Tattooing Arts of Tribal Women" (2007) and "Kalinga Tattoo: Ancient and Modern Expressions of the Tribal" (2010), will be available for signing at the opening.

wtorek, 17 stycznia 2012

Olivia Oatman - dziewczyna z tatuażem

 Czy znacie przypadek Olivi Oatman? 


Olivia Oatman (1837-1903) - mieszkanka Illinois - została uprowadzona przez członków wojowniczego plemienia Yavapai, następnie sprzedana Mohawkom. Olivia była przetrzymywana w "niewoli" przez pięć lat. Wróciła z pamiątką w postaci tatuażu na brodzie. Historia rodziny Oatman od razu spotkała się z zainteresowanie ówczesnych "mediów". Dzisiaj o postaci Olivi przypomina serial "Hell on the wheels", tym razem jednak scenarzyści nie odrobili lekcji. Serialowa Eva wzorowana zapewne na Olivii, świadczy o tym sam tatuaż, jest prostytutką. No cóż....

News od niezastąpionej Rdzy autorki bloga http://rdzaniespi.blogspot.com/

Więcej o historii Olivi znajdziecie:
Polecam również posty: Mark Dacasoso wojownik z plemienia Mohawków
http://tatuazetniczny.blogspot.com/2010/06/mark-dacasoso-wojownik-z-plemienia.html 
 




niedziela, 15 stycznia 2012

Spiritual Skin - wykład Larsa Krutaka

Najbliższy wykład Larsa Krutaka, autora program Tattoo Hunter (Rytualne zdobienie ciała), zatytuowany Spiritual Skin. Guardian and Assistant Tattooing of the Americas.


poniedziałek, 2 stycznia 2012