niedziela, 27 listopada 2011

Patterns of the Past

Na horyzoncie pojawiła się nowa książka "Patterns of the Past: Tattoo Revival in the Cook Islands" autorstwa Therese Mangos & John Utanga, okraszona zdjęciami Kirsty Griffin. Kopia jeszcze nie dotarła do mnie więc posiłkuje się materiałem wydawcy, plus zamieszczam kilka ciekawych linków, gdzie znajdziecie więcej informacji.

Materiały pochodzą z oficjalnej strony: http://punaruaproductions.co.nz
Na fejsie szukajcie TUTAJ











poniedziałek, 14 listopada 2011

Katalog Twórczości Kuniyoshiego


Muzeum Narodowe w Krakowie zafundowało nie lada gratkę dla miłośników kultury japońskiej.  Jeszcze do piętnastego stycznia można obejrzeć wystawę Utagawa Kuniyoshi. W świecie legend i fantazji (więcej o wystawie Tutaj ). Wystawie towarzyszy katalog twórczości Kuniyoshiego, o którym więcej opowie nam Pani Beata Romanowicz, kurator wystawy:

"Zapraszając do świata japońskich bohaterów, legend i fantazji odwołujemy się do jednego z najlepszych przewodników – artysty, którego nieograniczona wyobraźnia wsparta była wiedzą na temat historii, literatury i obyczajów Japonii dawnej jak i jemu współczesnej. Utagawa Kuniyoshi to jeden z najwybitniejszych twórców drzeworytu ukiyo-e (obrazów Przepływającego Świata) i epoki znanej jako okres Edo (1603-1868), będącej czasem izolacji Japonii i zamknięcia jej granic. Zaledwie kilka lat po śmierci tego artysty zmieniła się całkowicie sytuacja polityczna a szerokie kontakty ze światem zewnętrznym wpłynęły na przekształcenia w strukturach gospodarczych, politycznych a także artystycznych. Przemijanie Przepływającego Świata potwierdziło ulotność, którą niemal celebrowali artyści poprzedniej epoki.

Katalog towarzyszący wystawie jest barwną ilustracją twórczości Kuniyoshiego, opowiedzianą na przykładzie kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Po wstępie przybliżającym postać samego artysty, nakreślony został szkic epoki zwanej w dziejach Japonii okresem Edo (1603-1868). Był to czas, gdy poczucie upływającego czasu i ulotności chwil przeżywanych w ziemskim wymiarze stało się niemal manifestem. Kolejne rozdziały prezentują materiał ilustracyjny do wizerunków wojowników i scen bitewnych (Musha-e), portretują piękne kobiety (Bijin-ga) i aktorów, również onnagata odtwarzających role kobiece (Yakusha-e). W ślad za wędrówkami Kuniyoshiego przedstawiamy przystanki na drodze Tokaido w kategorii pejzażu (Fukei-ga). Ilustrujemy temat druków okolicznościowych surimono oraz humor i dowcip, jakiego nie brakowało temu artyście. Stąd kolejny rozdział – o duchach, zjawach, demonach – jednym słowem: Kaidan.

Katalog jest bogato ilustrowany a opisy zamieszczone przy reprodukcjach przybliżają sylwetki bohaterów, wydarzenia historyczne i legendy. Dodatkową atrakcją wystawy a zarazem jej integralną częścią jest film animowany wykreowany na bazie drzeworytów Kuniyoshiego – również do nabycia wraz z katalogiem".

Serdecznie zapraszam na wystawę!

Beata Romanowicz


Żyjąc tylko przez chwilę oddajemy się radości podziwiania księżyca, śniegu, kwitnienia wiśni i liści klonu, śpiewając pieśni, pijąc wino i zatracając się w przemijaniu, przepływaniu, nie dbając o pospolitość, która zagląda nam w twarz; omijamy przeszkody tak jak tykwa unoszona z prądem rzeki – to właśnie nazywamy UKIYO.
Asai Ryoi (1612-91)

piątek, 4 listopada 2011

MOKO MAORYSKI TATUAŻ


Nowa wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku:
MOKO MAORYSKI TATUAŻ
Twórczość Francisa Pottera  

10 – 30 listopada 2011 r.

Moko – tatuaż maoryski jest jedną z najbardziej spektakularnych form trwałego zdobienia ludzkiego ciała. Spiralne linie pokrywające twarze mieszkańców Nowej Zelandii wzbudzały grozę, ale i fascynację wśród pierwszych podróżników europejskich docierających do Aotearoa – krainy długiej białej chmury. To właśnie wytatuowana twarz była najważniejsza dla Maorysów. Misterne motywy były źródłem identyfikacji plemiennej, indywidualnej historii, prestiżu, głowa zaś stanowiła sacrum, skupiała mana – siłę duchową.

Współcześnie tatuaż wyszedł poza ramy cielesności, stał się źródłem inspiracji dla artystów pracujących w różnych mediach. Francis Potter, nowozelandzki artysta, którego prace można zobaczyć na naszej wystawie, zainteresowany jest przede wszystkim „rolą, jaką Moko odgrywa w naszym [nowozelandzkim] społeczeństwie jako kulturowy znacznik oraz tym, kto ma prawo własności do tego artefaktu naszej kultury. Wierzę, że nasze społeczeństwo słynie ze zrozumienia, tolerancji, dzielenia się wartościami, które się nakładają i przenikają wzajemnie. Mając na uwadze taki ideał, nowoczesne społeczeństwo Nowej Zelandii może być miejscem, gdzie wszyscy, łącznie z Pakeha[termin maoryski oznaczający mieszkańców o europejskich korzeniach, ludność napływową], mają prawo nosić Moko jako kulturowy i osobisty wyznacznik”.

Francis Potter (Nowozelandczyk – Pakeha) ukończył Szkołę Sztuk Pięknych Elam uzyskując w 1999 dyplom z portretu. Na wystawie w Galerii Azjatyckiej prezentuje prace operujące zarówno tradycyjnymi jak i nowoczesnymi technikami, począwszy od dzieł wykonanych na płótnie akrylem, olejem, tuszem, a skończywszy na wydruku cyfrowym. Wystawa Francisa odnosi się do nowozelandzkich motywów związanych z tatuażem, ale również do nowozelandzkich ikon popkultury.  Kontaktpotterboy4@gmail.com

Wystawa objęta Honorowym Patronatem Ambasady Nowej Zelandii w Polsce

Organizator: Tomasz Madej, MAiP

GALERIA AZJATYCKA MUZEUM AZJI I PACYFIKU
ul. Freta 5 (Nowe Miasto), Warszawa
pon., pt., sob., niedz.12-18
wt., sr., czw., 10 -18
tel. (22) 635 28 11

Cena biletów na wystawę:
normalne – 5 zł,
ulgowe – 3 zł
w czwartki – wstęp wolny

strona muzeum: muzeumazji.pl
fanpage muzeum: facebook.com/muzeumazji
muzealny blog: muzeumazji.blogspot.com